Wszystko Tobie dziś oddaję (Ś.P. 220) – Judson Wheeler van de Venter

Wszystko “Tak więc każdy z was, który się nie wyrzeknie wszystkiego, co ma, nie może być uczniem moim”
(Łuk. 14:33)

Judson Wheeler van de Venter (1855-1939) nie od zawsze pragnął być duchownym. Według jego oświadczenia, interesowała go sztuka. W tym kierunku zdobył wyższe wykształcenie i wykładał w pewnej szkole. Mógł w ten sposób finansować swoje hobby – kreślenie i malarstwo. Później nadzorował kształcenie w szkołach publicznych w Pensylwanii. W tym czasie w jego kościele przebiegała ewangelizacja. Judson lubił pomagać przy usłudze duszpasterskiej. Był w tym kierunku uzdolniony. Przyjaciele doradzali mu, by zaniechał wykładania sztuki i podjął się służby ewangelisty. Pięć lat wahał się pomiędzy powołaniem ewangelisty a karierą w dziedzinie sztuki.

Pieśń “Wszystko Tobie dziś oddaję” (Ś.P. 220) została napisana, kiedy van de Venter prowadził spotkania w East Pal­es­tine, w stanie Ohio, w domu George’a Sebringa Jak sam opowiedział swą historię:

„W końcu nadeszła decydująca godzina i wyrzekłem się wszystkiego. Rozpoczął się nowy dzień w moim życiu. Stałem się ewangelistą, odkryłem w głębi mojej duszy talent, który dotychczas nie był mi znany. Bóg miał w moim sercu jedną pieśń skrytą, a kiedy się dotknął delikatnej struny polecił mi śpiewać pieśni, których przedtem nigdy nie śpiewałem.”

Artykuł m.in. na podstawie książki “Jak powstawały pieśni ze ‘Śpiewnika Pielgrzyma’” – pod redakcją Andrzeja Byrta oraz http://www.cyberhymnal.org/htm/i/s/isurrend.htm.

Wszystko Tobie dziś oddaję

1. Wszystko Tobie dziś oddaję,
Wszystko twoim musi być;
Chcę Cię, Jezu, kochać zawsze,
W obecności Twojej żyć.

Ref: Wszystko daję dziś,
Wszystko daję dziś,
Jezusowi memu Zbawcy,
Wszystko daję dziś.

2. Wszystko Tobie dziś oddaję,
Do nóg twoich skłaniam się;
Radość świata zapomniana,
Uchwyć, Jezu, uchwyć mię!

3. Wszystko Tobie dziś oddaję,
Zlej Świętego Ducha chrzest,
Uczyń mię zupełnie Twoim,
Daj mi poznać, żeś mój jest!

4. Wszystko Tobie dziś oddaję,
Teraz czuję święty żar,
Doskonałą radość w Tobie,
Niewymownej łaski dar.

1

2

3

zgłoś niedziałający link

Cytat dnia

"Lecz po pewnym czasie wysechł potok, gdyż nie było deszczu w tym kraju" Mężnie i nie upadając na duchu obserwował ukrywający się Eliasz dzień po dniu powolny ubytek wody w potoku. Szeroki strumień wody stał się wąskim strumykiem, potem tylko cienką strużką, aż w końcu wysechł... Ptaki odleciały, a dzikie zwierzęta nie przychodziły więcej zaspakajać swe pragnienie. I dopiero wtedy do męża Bożego dotarło Słowo Pana: Wstań i idź do Sarepty (...) oto nakazałem pewnej tamtejszej wdowie, aby Cię żywiła. Większość z nas zapewne na długo przedtem poddałaby się niepokojowi i nie czekając aż wyschnie potok przedsięwzięła jakiś plan, poprosiła Boga o błogosławieństwo i wyruszyła w drogę, by szukać innego bezpiecznego miejsca... Niewiara patrzy na Boga poprzez okoliczności, tak jak często my patrzymy na słońce przez powietrze nasycone dymem. Wiara zaś stawia Boga między sobą i okolicznościami i patrzy na te okoliczności poprzez Boga. Bóg często gotów jest wyprowadzać nas z naszych trudności, lecz my nie mamy cierpliwości, aby czekać na właściwy czas... Jakże często przychodzi nam potem ze wstydem żałować tego, co sami przedsięwzieliśmy... Przyjacielu, czekaj, miej cierpliwość czekać! Bóg nigdy się nie spóźnia!" 1 Krl 17,7 (cytaty pochodzą z Biblii Warszawskiej)

Transmisja nabożeństwa

Lista transmisji

  • KZ w Wejherowie - niedziela 10.30

(alternatywny link)

(link dla osób ze słabym wzrokiem)

Losowy utwór

O jakże kocham Twój