Wszystko Tobie dziś oddaję (Ś.P. 220) – Judson Wheeler van de Venter

Wszystko “Tak więc każdy z was, który się nie wyrzeknie wszystkiego, co ma, nie może być uczniem moim”
(Łuk. 14:33)

Judson Wheeler van de Venter (1855-1939) nie od zawsze pragnął być duchownym. Według jego oświadczenia, interesowała go sztuka. W tym kierunku zdobył wyższe wykształcenie i wykładał w pewnej szkole. Mógł w ten sposób finansować swoje hobby – kreślenie i malarstwo. Później nadzorował kształcenie w szkołach publicznych w Pensylwanii. W tym czasie w jego kościele przebiegała ewangelizacja. Judson lubił pomagać przy usłudze duszpasterskiej. Był w tym kierunku uzdolniony. Przyjaciele doradzali mu, by zaniechał wykładania sztuki i podjął się służby ewangelisty. Pięć lat wahał się pomiędzy powołaniem ewangelisty a karierą w dziedzinie sztuki.

Pieśń “Wszystko Tobie dziś oddaję” (Ś.P. 220) została napisana, kiedy van de Venter prowadził spotkania w East Pal­es­tine, w stanie Ohio, w domu George’a Sebringa Jak sam opowiedział swą historię:

„W końcu nadeszła decydująca godzina i wyrzekłem się wszystkiego. Rozpoczął się nowy dzień w moim życiu. Stałem się ewangelistą, odkryłem w głębi mojej duszy talent, który dotychczas nie był mi znany. Bóg miał w moim sercu jedną pieśń skrytą, a kiedy się dotknął delikatnej struny polecił mi śpiewać pieśni, których przedtem nigdy nie śpiewałem.”

Artykuł m.in. na podstawie książki “Jak powstawały pieśni ze ‘Śpiewnika Pielgrzyma’” – pod redakcją Andrzeja Byrta oraz http://www.cyberhymnal.org/htm/i/s/isurrend.htm.

Wszystko Tobie dziś oddaję

1. Wszystko Tobie dziś oddaję,
Wszystko twoim musi być;
Chcę Cię, Jezu, kochać zawsze,
W obecności Twojej żyć.

Ref: Wszystko daję dziś,
Wszystko daję dziś,
Jezusowi memu Zbawcy,
Wszystko daję dziś.

2. Wszystko Tobie dziś oddaję,
Do nóg twoich skłaniam się;
Radość świata zapomniana,
Uchwyć, Jezu, uchwyć mię!

3. Wszystko Tobie dziś oddaję,
Zlej Świętego Ducha chrzest,
Uczyń mię zupełnie Twoim,
Daj mi poznać, żeś mój jest!

4. Wszystko Tobie dziś oddaję,
Teraz czuję święty żar,
Doskonałą radość w Tobie,
Niewymownej łaski dar.

1

2

3

zgłoś niedziałający link

Cytat dnia

"Bądź gotów na rano (...) i stań tam przede mną na szczycie góry." Poranek jest ustaloną chwilą mojego spotkania z Bogiem. Samo słowo poranek ukazuje już jakby rozkoszną kiść dojrzałych winogron zapraszających, aby się nimi posilić. Rano Bóg oczekuje, aby spotkać nas w całej świeżości sił i nadziei. Bóg nie oczekuje, że będę zmęczony wspinał się na wierzchołek gór, pragnie, abym to uczynił pełen sił i energii po nocnym odpoczynku. On chcę się z nami spotkać w świetle wschodzącego słońca na wierzchołku góry. Matka moja trzymała się takiej zasady: każdego dnia, zaraz po śniadaniu, odchodziła do swego pokoju, gdzie spędzała godzinę na czytaniu Słowa Bożego, rozmyślaniu i modlitwie. I z tej godziny - jak z czystego źródła, czerpała siły i łagodność, które pozwalały jej wypełniać wszystkie obowiązki i pozostać opanowaną mimo kłopotów i przykrości jakie ją spotykały. Wspominając jej życie i wszystko, co przecierpiała widzę pełne zwycięstwo łaski Bożej. Nigdy nie widziałem jej podrażnionej, nigdy nie usłyszałem od niej złego słowa wypowiedzianego w gniewie, ani słowa oszczerstwa lub pustych plotek. Nigdy nie zauważyłem oznak dysharmonii tej duszy, która czerpała wody z rzeki żywej i karmiła się skrytą manną na bezpłodnej pustynie. A jak jest w Twoim życiu? Oddaj Bogu kwiat dnia, nie zbywaj Go zwiędłymi liśćmi. " Moj. 34:2 (cytaty pochodzą z Biblii Warszawskiej)

Transmisja nabożeństwa

Lista transmisji

  • KZ w Wejherowie - niedziela 10.30

(alternatywny link)

(link dla osób ze słabym wzrokiem)

Losowy utwór

Shiru Lamelech