Wszystko Tobie dziś oddaję (Ś.P. 220) – Judson Wheeler van de Venter

Wszystko “Tak więc każdy z was, który się nie wyrzeknie wszystkiego, co ma, nie może być uczniem moim”
(Łuk. 14:33)

Judson Wheeler van de Venter (1855-1939) nie od zawsze pragnął być duchownym. Według jego oświadczenia, interesowała go sztuka. W tym kierunku zdobył wyższe wykształcenie i wykładał w pewnej szkole. Mógł w ten sposób finansować swoje hobby – kreślenie i malarstwo. Później nadzorował kształcenie w szkołach publicznych w Pensylwanii. W tym czasie w jego kościele przebiegała ewangelizacja. Judson lubił pomagać przy usłudze duszpasterskiej. Był w tym kierunku uzdolniony. Przyjaciele doradzali mu, by zaniechał wykładania sztuki i podjął się służby ewangelisty. Pięć lat wahał się pomiędzy powołaniem ewangelisty a karierą w dziedzinie sztuki.

Pieśń “Wszystko Tobie dziś oddaję” (Ś.P. 220) została napisana, kiedy van de Venter prowadził spotkania w East Pal­es­tine, w stanie Ohio, w domu George’a Sebringa Jak sam opowiedział swą historię:

„W końcu nadeszła decydująca godzina i wyrzekłem się wszystkiego. Rozpoczął się nowy dzień w moim życiu. Stałem się ewangelistą, odkryłem w głębi mojej duszy talent, który dotychczas nie był mi znany. Bóg miał w moim sercu jedną pieśń skrytą, a kiedy się dotknął delikatnej struny polecił mi śpiewać pieśni, których przedtem nigdy nie śpiewałem.”

Artykuł m.in. na podstawie książki “Jak powstawały pieśni ze ‘Śpiewnika Pielgrzyma’” – pod redakcją Andrzeja Byrta oraz http://www.cyberhymnal.org/htm/i/s/isurrend.htm.

Wszystko Tobie dziś oddaję

1. Wszystko Tobie dziś oddaję,
Wszystko twoim musi być;
Chcę Cię, Jezu, kochać zawsze,
W obecności Twojej żyć.

Ref: Wszystko daję dziś,
Wszystko daję dziś,
Jezusowi memu Zbawcy,
Wszystko daję dziś.

2. Wszystko Tobie dziś oddaję,
Do nóg twoich skłaniam się;
Radość świata zapomniana,
Uchwyć, Jezu, uchwyć mię!

3. Wszystko Tobie dziś oddaję,
Zlej Świętego Ducha chrzest,
Uczyń mię zupełnie Twoim,
Daj mi poznać, żeś mój jest!

4. Wszystko Tobie dziś oddaję,
Teraz czuję święty żar,
Doskonałą radość w Tobie,
Niewymownej łaski dar.

1

2

3

zgłoś niedziałający link

Cytat dnia

"Widzieliśmy też tam olbrzymów (...) i wydawaliśmy się sobie w porównaniu z nimi jak szarańcza, i takimi też byliśmy w ich oczach" Tak, oni widzieli olbrzymów, ale Kaleb i Jozue widzieli Boga. Niewiara mówi: Nie możemy iść, ale wiara powiada: Pójdźmy i posiądźmy ziemię. Olbrzymi są obrazem wielkich trudności i znajdują się wszędzie. Znajdujemy ich w swej rodzinie, w naszym społecznym życiu, w Kościele, w naszych własnych sercach. Często spotykamy ich też na drodze spełniania naszych powinności. I albo ich pokonamy, albo staniemy się ich zdobyczą... Mężowie wiary mówili: Nie bójcie się ludu tej ziemi, bo jak chlebem nakarmić się nimi możecie, co oznacza że ich obecność okazać się może dla nas bardziej korzystna, niż gdyby ich tam nie było. Nie bójmy się tych olbrzymów spotykanych na swojej drodze. Nie potrzeba nam specjalnego uzbrojenia, aby z nimi wygrać. Dawid wyszedł walczyć z Goliatem wyposażony w procę i kilka kamyków. Nie potrzebna nam silnej, wielkiej wiary, wystarczy wiara mała jak ziarno gorczyczne... Każdy potrafi tak wierzyć." 4 Moj. 13,33 (cytaty pochodzą z Biblii Warszawskiej)

Transmisja nabożeństwa

Lista transmisji

  • KZ w Wejherowie - niedziela 10.30

(alternatywny link)

(link dla osób ze słabym wzrokiem)

Losowy utwór

Alleluja, chwalcie Pana