Wszystko Tobie dziś oddaję (Ś.P. 220) – Judson Wheeler van de Venter

Wszystko “Tak więc każdy z was, który się nie wyrzeknie wszystkiego, co ma, nie może być uczniem moim”
(Łuk. 14:33)

Judson Wheeler van de Venter (1855-1939) nie od zawsze pragnął być duchownym. Według jego oświadczenia, interesowała go sztuka. W tym kierunku zdobył wyższe wykształcenie i wykładał w pewnej szkole. Mógł w ten sposób finansować swoje hobby – kreślenie i malarstwo. Później nadzorował kształcenie w szkołach publicznych w Pensylwanii. W tym czasie w jego kościele przebiegała ewangelizacja. Judson lubił pomagać przy usłudze duszpasterskiej. Był w tym kierunku uzdolniony. Przyjaciele doradzali mu, by zaniechał wykładania sztuki i podjął się służby ewangelisty. Pięć lat wahał się pomiędzy powołaniem ewangelisty a karierą w dziedzinie sztuki.

Pieśń “Wszystko Tobie dziś oddaję” (Ś.P. 220) została napisana, kiedy van de Venter prowadził spotkania w East Pal­es­tine, w stanie Ohio, w domu George’a Sebringa Jak sam opowiedział swą historię:

„W końcu nadeszła decydująca godzina i wyrzekłem się wszystkiego. Rozpoczął się nowy dzień w moim życiu. Stałem się ewangelistą, odkryłem w głębi mojej duszy talent, który dotychczas nie był mi znany. Bóg miał w moim sercu jedną pieśń skrytą, a kiedy się dotknął delikatnej struny polecił mi śpiewać pieśni, których przedtem nigdy nie śpiewałem.”

Artykuł m.in. na podstawie książki “Jak powstawały pieśni ze ‘Śpiewnika Pielgrzyma’” – pod redakcją Andrzeja Byrta oraz http://www.cyberhymnal.org/htm/i/s/isurrend.htm.

Wszystko Tobie dziś oddaję

1. Wszystko Tobie dziś oddaję,
Wszystko twoim musi być;
Chcę Cię, Jezu, kochać zawsze,
W obecności Twojej żyć.

Ref: Wszystko daję dziś,
Wszystko daję dziś,
Jezusowi memu Zbawcy,
Wszystko daję dziś.

2. Wszystko Tobie dziś oddaję,
Do nóg twoich skłaniam się;
Radość świata zapomniana,
Uchwyć, Jezu, uchwyć mię!

3. Wszystko Tobie dziś oddaję,
Zlej Świętego Ducha chrzest,
Uczyń mię zupełnie Twoim,
Daj mi poznać, żeś mój jest!

4. Wszystko Tobie dziś oddaję,
Teraz czuję święty żar,
Doskonałą radość w Tobie,
Niewymownej łaski dar.

1

2

3

zgłoś niedziałający link

Cytat dnia

" Mój pokój daję wam." Dwóch artystów malarzy wybrało sobie za temat swojego obrazu koncepcję pokoju. Pierwszy namalował samotne jezioro wśród dalekich gór. Drugi naszkicował burzliwy wodospad z wysmukłą brzózką, pochylającą się nad pieniącymi się falami, a na jednej z jej gałązek, pokrytych kroplami wody, ptaka w gnieździe. Pierwszy obraz przedstawiał zastój, drugi pokój. Życie Jezusa Chrystusa zewnętrznie było życiem bardzo niespokojnym: konflikty i niepokoje uderzały weń nieustannie, aż w końcu umęczone ciało zostało spuszczone do grobu. Lecz Jego wewnętrzne życie było niezmąconym, cichym morzem. Wewnętrzny pokój nigdy nie został naruszony. W każdej chwili można było przyjść do Niego i znaleźć w Nim pokój. Nawet, gdy był już o krok od śmierci zaofiarował nam swój testament: Pokój zostawiam Wam, mój pokój daję Wam; nie jak świat daje - Ja Wam daję. Niech się nie trwoży serce Wasze i niech się nie lęka. (J14,27) Pokój nie objawia się jako pobożne uczucie, którym rozkoszujemy się w kościele, lecz jako odpocznienie serca, głęboko ugruntowanego w Bogu. " Jana 14,27 (cytaty pochodzą z Biblii Warszawskiej)

Transmisja nabożeństwa

Lista transmisji

  • KZ w Wejherowie - niedziela 10.30

(alternatywny link)

(link dla osób ze słabym wzrokiem)

Losowy utwór

O cudowny jest mój Zbawiciel