Stary, szorstki krzyż (Tam na wzgórzu stał) (Ś.P. 119) – George Bennard

Stary, George Bennard (1873-1958) urodził się w Youngstown, w stanie Ohio, ale wychował się w Iowa. Po nawróceniu na spotkaniach Armii Zbawienia wraz ze swoją żoną, aż do czasu opuszczenia organizacji byli przywódcami brygady.  Następnie po opuszczeniu Armii Zbawienia został ordynowany na duchownego Metodystycznego Kościoła Episkopalnego – jego wiara i zaangażowanie zawsze spotykały się z podziwem wiernych i współpracowników. Przez ponad czterdzieści lat służył jako wędrowny kaznodzieja przebudzeniowy.

Przeżywając duchowy kryzys, kaznodzieja zaczął zastanawiać się nad współuczestnictwem w cierpieniach chrystusowych oraz rolą krzyża w życiu chrześcijanina i doszedł do wniosku, że jest on czymś więcej niż tylko religijnym symbolem i stanowi sedno Ewangelii.

Jako metodystyczny ewangelista Bennard napisał pierwsza zwrotkę pieśni “Stary szorstki krzyż” (Ś. P. 119) w Albion, w stanie Michigan, jesienią 1912 roku. Jak sam opisuje powstanie pieśni:

„Pomysł pojawił się, gdy przebywałem w Albion, Stan Michigan. Zacząłem pisać „Stary, szorstki krzyż”. Najpierw przyszła melodia, pierwsze słowa były niedoskonałe. Słowa końcowe hymnu stanowiły Bożą odpowiedź na moją własną potrzebę”

Charles H. Gabriel, znany kompozytor hymnów pomógł Bennard’owi ułożyć melodię. Pieśń pierwszy raz publicznie została wykonana 7 czerwca 1913 roku przez chór pięcioosobowy wraz z gitarami w Pokagon, w stanie Michigan.

Opublikowana w 1915 roku pieśń została spopularyzowana w kampaniach ewangelizacyjnych Billy’iego Synday’a przez dwóch członków jego zespołu: Hommer’a Rodeheaver’a (który kupił prawa do utworu za 500 dolarów) i Viginię Asher, którzy prawdopodobnie dokonali jej pierwszego nagrania w 1921 roku.

Hymn “Stary szorstki krzyż” szczególnie odnosi się do doświadczeń chrześcijańskich niż bezpośrednio do oddawania chwały Bogu.

Bennard odszedł na emeryturę do Reed City, w stanie Michigan, gdzie też odszedł do wieczności. Przed domem Bennarda stoi 3,5-metrowy krzyż, na którym umieszczono tabliczkę: „Stary, szorstki krzyż – dom George’a Bennarda, kompozytora naszego ukochanego hymnu”.

Na podstawie: http://en.wikipedia.org/wiki/The_Old_Rugged_Cross oraz http://www.radiopielgrzym.pl/stary-szorstki-krzyz.html

Stary, szorstki krzyż
(Tam na wzgórzu stał)

1. Tam na wzgórzu stal stary, szorstki krzyż.
Strasznych cierpień i hańby znak.
Obejmuję krzyż, gdzie mój skonał Pan,
Gdy ratował ginący świat.

Ref. O jak kocham ten szorstki krzyż,
Na nim Pan moc piekielną zmógł.
Wszystko składam u Jego stóp,
By się we mnie uwielbił Bóg.

2. Ten haniebny krzyż, którym gardzi świat,
Cudną duszy mej głosi wieść,
Że Baranek zszedł z wyżyn chwały swej
Na Golgotę me grzechy nieść.

3. W szorstkim krzyżu tym, który lśni od krwi,
Widzę Bożej miłości cud.
Bo na krzyżu tym, pośród cierpień zmarł,
Jezus za mnie i ludzki ród.

1

2

3

4

zgłoś niedziałający link

Cytat dnia

"Pocieszajcie, pocieszajcie mój lud, mówi wasz Bóg." Chrześcijaninie, zaopatrz się w pociechę. To jest główna treść poselstwa proroka. Świat jest pełen serc potrzebujących pociechy, lecz trzeba być przygotowanym do tego, aby móc służyć w roli pocieszyciela. Przygotowanie to jednak będzie Cię kosztować bardzo drogo, gdyż aby służba Twoja stała się doskonałą będziesz musiał i Ty w swojej kolejności przeżyć te same gorycze, które kruszą niezliczone serca, zalewające się łzami i krwią. I oto Twoje osobiste życie przeobrazi się dla Ciebie w salę szpitalną w której będziesz nabywał poznania sztuki pocieszania drugich. Zostaną Ci zadane rany, abyś przy zawiązywaniu przez Wielkiego Lekarza Twoich ran nauczył się podawać pierwszą pomoc wszędzie, gdzie spotkasz podobnie zranionych. Trwożysz się tym, że padł los właśnie na Ciebie, abyś przeżył tak wyjątkowe cierpienia? Niechaj upłynie spokojnie trochę czasu, a spotkasz wielu porażonych tymże cierpieniem, które dosięgło i Ciebie. A wtedy opowiesz im o swoich cierpieniach i o tej pociesze, która była dana Tobie. I w miarę tego, jak będziesz opowiadał swoje przeżycia i będziesz kładł balsam, którym kiedyś Bóg uleczył Twoje rany. Wtedy podziękujesz Bogu za lekcje, które przyczyniły się do tego, abyś mógł w tym wymiarze stać się pożytecznym dla innych. Nie dlatego pociesza nas Bóg, abyśmy przeżyli pogodnie swe życie, lecz byśmy nauczyli się pocieszać drugich w ich smutku." Iz. 40,1 (cytaty pochodzą z Biblii Warszawskiej)

Transmisja nabożeństwa

Lista transmisji

  • KZ w Wejherowie - niedziela 10.30

(alternatywny link)

(link dla osób ze słabym wzrokiem)

Losowy utwór

Bliżej, o bliżej