powrót

Pójdź do Jezusa, dziś jeszcze czas

Pójdź do Jezusa, dziś jeszcze czas

1

2

George Frederick Root (G. Friedrich Wurzel) (1820-1895) urodził się w Sheffield,  w stanie Massachusetts. Opublikował ponad 500 utworów w latach 1848-1896. Używał niemieckiego pseudonimu Wurzel przy podpisywaniu pieśni (odpowiednik nazwiska Root, słowa “wurzel” i “root” oznaczają “korzeń”). Miał dwóch braci i pięć sióstr, a wśród nich Francis A., (uczyła i grała na pianinie, śpiewała i prowadziła śpiew). Ożenił się z Mary Olive Woodman w 1845 roku, z którą miał dwóch synów i pięć córek. Utwory George’a Frederick’a Root’a szczególną sławę zyskały podczas wojny secesyjnej w Stanach Zjednoczonych.

Root opuścił środowisko wiejskie rodzinnego domu, przeprowadzając się do Bostonu w wieku 18 lat. Umiejąc grać na flecie chciał przyłączyć się do orkiestry. Pracował przez jakiś czas jako organista w bostońskim kościele. Mając 25 lat uczył muzyki w Nowojorskim Instytucie dla niewidomych, gdzie spotkał Fanny Crosby, z którą skomponował około 50-60 świeckich pieśni. W 1850 roku wyruszył do Europy odwiedzając m.in. Wiedeń, Paryż i Londyn. Po powrocie do Stanów Zjednoczonych nauczał muzyki w Bostonie, jako współpracownik Lowell Mason. Następnie w Bangor, w stanie Maine sprawował funkcję dyrektora Towarzystwa Muzycznego Penobscot i przewodniczył ich konwencji w Norumbega Hall w 1856 roku. Root większość swojej kariery (kiedy nie pisał i nie pomagał w zarządzaniu jego wydawnictwem) spędzał na podróżowaniu i nauczaniu w Muzycznych Instytutach, podróżując z miasta do miasta.

Root był prezbiterianinem, poza utworami świeckimi pisał i komponował pieśni chrześcijańskie – hymny,  muzykę chóralną, pieśni dla szkółek niedzielnych i inne. Najbardziej popularna w Polsce “Pójdź do Jezusa, dziś jeszcze czas!” (Ś. P. 168) jest zachętą dla osób szukających Boga, aby nie wahali się w podjęciu decyzji nawrócenia.

George Frederick Root zmarł w wieku 74 lat, na wyspie Bailey, w stanie Maine.

Na podstawie: http://en.wikipedia.org/wiki/George_Frederick_Root oraz http://www.pdmusic.org/root-gf.html.