Cudowna, Boża łaska – John Newton

Cudowna, John Newton (1725 – 1807), autor hymnu „Cudowna, Boża łaska”. Przez krótki czas pracował w królewskiej marynarce, szybko jednak zajął się handlem niewolnikami. Punktem zwrotnym w jego życiu był sztorm tak gwałtowny, że natychmiast zmył z pokładu marynarza, który obejmował po nim wachtę. Chociaż Newtonowi udało się wytrwać na stanowisku do końca nawałnicy, zdał sobie sprawę z własnej bezradności i uświadomił potrzebę Bożej łaski.

Mimo iż handlem niewolnikami zajmował się jeszcze przez kolejnych 40 lat, Bóg wykorzystywał ludzi i okoliczności aby w końcu przyprowadzić go do siebie.

Z czasem Newton odczuł, że Bóg powołuje go do służby pasterskiej. W 1764 otrzymał do poprowadzenia kościół, co było prawdziwym cudem, co było prawdziwym cudem, gdyż nie posiadał wykształcenia. Hymn „Cudowna Boża łaska” stworzył we współpracy z wierzącym poetą Williamem Cowperem, prawdopodobnie w okolicy świąt Bożego Narodzenia w 1772. Pieśń posiada nieskomplikowaną melodię, którą łatwo zaaranżować i dostosować do różnych stylów muzycznych, nic więc dziwnego, że została ona nagrana w różnych wersjach ponad 1800 razy!

na podstawie artykułuhttp://radiopielgrzym.pl/cudowna-boza-laska.html

W 2006 roku wydany został film pod tytułem "Amazing Grace" ("Cudowna, Boża łaska"). Bohaterem filmu jest XVIII-wieczny brytyjski działacz polityczny i religijny - William Wilberforce. Przeszedł on do historii jako czołowy wróg niewolnictwa i człowiek, który swoją kampanią doprowadził do delegalizacji tego zjawiska w skali światowej. Podczas kariery jego wrogami byli najbardziej wpływowi ludzie, między innymi król Wielkiej Brytanii.

W filmie wielokrotnie pojawia się motyw Johna Newtona i pieśni "Cudowna Boża łaska". Na ścieżce dźwiękowej znajduje się utwór Chrisa Tomlina - "Amazing Grace (My Chains are Gone)" ("Cudowna, Boża łaska(Moje kajdany opadły)"), której pierwsza zwrotka inspirowana jest starym hymnem.

Cudowna Boża łaska ta

1. Cudowna Boża łaska ta
Zbawiła z grzechów mnie
Zgubiony nędzny byłem ja,
Lecz teraz cieszę się.

2. Ta łaska wlała Boży strach
W kamienne serce me
I wtedy zobaczyłem w łzach,
Żem na przepaści dnie.

3. Lecz łaska podźwignęła mnie
I naprzód wiedzie wciąż
Przez ciemne i burzliwe dnie
Tam gdzie Ojcowski dom.

4. O, Boże dzięki, dzięki Ci
Za cudną łaską Twą
Do nóg Twych padam w kornej czci,
Niebiosa chwałą brzmią

1

2

3

zgłoś niedziałający link

Cytat dnia

"Pocieszajcie, pocieszajcie mój lud, mówi wasz Bóg." Chrześcijaninie, zaopatrz się w pociechę. To jest główna treść poselstwa proroka. Świat jest pełen serc potrzebujących pociechy, lecz trzeba być przygotowanym do tego, aby móc służyć w roli pocieszyciela. Przygotowanie to jednak będzie Cię kosztować bardzo drogo, gdyż aby służba Twoja stała się doskonałą będziesz musiał i Ty w swojej kolejności przeżyć te same gorycze, które kruszą niezliczone serca, zalewające się łzami i krwią. I oto Twoje osobiste życie przeobrazi się dla Ciebie w salę szpitalną w której będziesz nabywał poznania sztuki pocieszania drugich. Zostaną Ci zadane rany, abyś przy zawiązywaniu przez Wielkiego Lekarza Twoich ran nauczył się podawać pierwszą pomoc wszędzie, gdzie spotkasz podobnie zranionych. Trwożysz się tym, że padł los właśnie na Ciebie, abyś przeżył tak wyjątkowe cierpienia? Niechaj upłynie spokojnie trochę czasu, a spotkasz wielu porażonych tymże cierpieniem, które dosięgło i Ciebie. A wtedy opowiesz im o swoich cierpieniach i o tej pociesze, która była dana Tobie. I w miarę tego, jak będziesz opowiadał swoje przeżycia i będziesz kładł balsam, którym kiedyś Bóg uleczył Twoje rany. Wtedy podziękujesz Bogu za lekcje, które przyczyniły się do tego, abyś mógł w tym wymiarze stać się pożytecznym dla innych. Nie dlatego pociesza nas Bóg, abyśmy przeżyli pogodnie swe życie, lecz byśmy nauczyli się pocieszać drugich w ich smutku." Iz. 40,1

Transmisja nabożeństwa

Lista transmisji

  • KZ w Wejherowie - niedziela 10.30

(alternatywny link)

(link dla osób ze słabym wzrokiem)

Losowy utwór

Niepojęty, niezmierzony