powrót

Lekcja 47 - Oddaj innym to, co należy do nich

Chcemy przyjrzeć się trochę głębiej zagadnieniu, które poruszaliśmy w dwóch ostatnich lekcjach - miłość do pieniędzy i rzeczy materialnych. Mogą one doprowadzić do naszego zatracenia. A teraz proszę, abyś czytał ten tekst bardzo uważnie, gdyż to ma wielki wpływ na twoje życie.

Przyjrzyjmy się teraz dwóm wersetom z 1 Listu do Tymoteusza 6:8-10: "Ci, którzy chcą być bogaci" - nie dotyczy to każdego na tym świecie. Te słowa są kierowane do tych, którzy chcą być bogaci. Czy dotyczy to ciebie? Na pewno wielu ludzi, także wierzących, chce tego. Jeśli więc dotyczy to (tych, którzy chcą być bogaci) także ciebie, zwróć na to szczególną uwagę, gdyż Biblia ostrzega nas, co przytrafi się takim ludziom. "A ci, którzy chcą być bogaci, wpadają w pokuszenie, sidła, w liczne bezsensowne i szkodliwe pożądliwości, które pogrążają ludzi w zgubę i zatracenie. Albowiem korzeniem wszelkiego zła jest miłość pieniędzy; niektórzy, ulegając jej (i jeszcze raz mówimy, że nie dotyczy to wszystkich ludzi, ale tych, którzy pragną mieć coraz więcej pieniędzy. Czy dotyczy to także ciebie? Jeśli tak, Wszechmogący Bóg uprzedza o konsekwencjach), zboczyli z drogi wiary i uwikłali się sami w przeróżne cierpienia".

Tak więc skutkiem pragnienia, aby być bogatym i posiadania coraz większej ilości pieniędzy, ponad nasze potrzeby, jest popadanie w pokuszenia, w diabelskie pułapki, głupie i niszczące zachcianki, zatracenie, odpadnięcie od wiary i uwikłania się w przeróżne cierpienia. Czy pragniesz takiego życia? Najlepszą drogą do tego jest pogoń za większą ilością pieniędzy, ponad nasze potrzeby. Pan nie jest przeciwny, abyśmy zarabiali na swoje utrzymanie, zwiększali nasze dochody i mieli lepszą pracę z wyższym wynagrodzeniem. Nie o tym mówię. Chciałem wskazać na żądzę. Miłość jest żądzą, którą owładnięte jest twoje serce. Kiedy mówimy, że chłopak i dziewczyna są w sobie zakochani, oznacza to, że nie widzą świata poza sobą. Gdy ktoś kocha pieniądze i chce ich coraz więcej, spotka go to samo.

Na samym początku, szatan nie mówi nam, co z nami będzie, jeśli pójdziemy tą ścieżką. Wabi nas poprzez lekkie uczucie radości, jakie daje bogactwo. Podobnie postępują dilerzy, nęcąc ludzi narkotykami. Dają dziecku w szkole małą bezpłatną porcję, np. w cukierku. Jeśli dziecko choć raz tego spróbuje, będzie chciało więcej. Poszło za przynętą i pragnie coraz więcej, przynosząc zysk dilerowi.

Dokładnie to samo czyni szatan. Podsyca nasz apetyt na pieniądze i rzeczy materialne, dając nam trochę czasu, aż pogrążymy siebie i naszą rodzinę w ruinę. Ludzie wpadają w długi, ciągle coś kupując. W efekcie, chrześcijanie, którzy mieli budować kościół, tracą życie na dążeniu do ciągłego wzbogacania się. Wielu wierzących sprzedało swoje niebiańskie pierworództwo jak Ezaw, za miskę soczewicy. Pomyślmy, jaki będą odczuwali żal w wieczności. Żaden rozsądny wierzący nie będzie dążył do pomnażania swojego bogactwa ponad to, co potrzebuje. Jeśli tak robi, to tak jakby zamierzał skoczyć z 10 piętra wieżowca.

Pogoń za pieniędzmi jest jeszcze głupsza. Czemu ludzie to robią? Nie myślą o konsekwencjach. To tak, jakby ktoś skakał z 10 piętra budynku i nie myślał o tym, co go spotka. Może powie: "Innym stała się krzywda, ale nie mi". Wielu wierzących bierze udział w pogoni za pieniędzmi, aż zatracają samych siebie. Pogoń za pieniędzmi i skok z 10 piętra sprowadzają na człowieka ten sam skutek. Jeśli weźmiesz do serca przestrogi płynące z Pisma, uchronisz się od tego. Jeśli jednak skoczysz z 10 piętra i myślisz, że Bóg cię ochroni, jesteś głupcem. Bóg nie będzie ochraniać osoby, która skacze ze szczytu świątyni.

Ktoś może szczerze powiedzieć: "Panie, nie wiem jak się to tego uwolnić". Wierzę, że jest wielu wierzących na świecie, którzy szczerze szukają wolności od tego. Chcę im wskazać na dwa stwierdzenia z Ewangelii Mateusza 22:21. Pewnie pamiętasz odpowiedź Jezusa na pytanie: "Czy powinniśmy płacić podatki?" Jezus poprosił ich, aby dali Mu monetę i powiedział: "Czyja podobizna znajduje się na monecie?" Odpowiedzieli Mu: "Cesarza". Wtedy Jezus wypowiedział owe dwa stwierdzenia: "Oddaj cesarzowi to, co należy do niego, a Bogu to, co należy do Boga".

Te dwa stwierdzenia, mogą wyzwolić cię z pogoni za pieniędzmi. Jezus mówił tutaj o tym jak mamy postępować względem rzeczy materialnych. Po pierwsze: "Oddaj cesarzowi, co należy do cesarza". Zauważ, że Jezus nie powiedział, abyśmy najpierw dali Bogu to, co należy do Boga, a dopiero potem cesarzowi to, co należy do niego. Musimy ustalić pewną kolejność. Jezus nie zaczął od Boga. Powiedział: "Wpierw oddajcie cesarzowi to, co należy do cesarza, a potem dajcie Bogu, to, co należy do Boga". W kwestiach finansowych powinniśmy być najpierw sprawiedliwi, a potem wierni. To są dwie różne sprawy. Pierwsza jest ważniejsza od drugiej.

Czym jest sprawiedliwość w kwestiach finansowych? Jest to przedszkolna lekcja w tym temacie. Musimy oddać cesarzowi to, co należy do niego. Cesarz reprezentuje tutaj drugiego człowieka, albo rząd. Dla przykładu, jeśli pożyczyłeś od kogoś pieniądze, możesz wierzyciela nazwać cesarzem. Nie dawaj Bogu tych pieniędzy. Bóg ich nie chce. Oddaj dług cesarzowi. Co należy do cesarza, powinno być jemu zwrócone. Bóg nie chce pieniędzy, które należą do cesarza. Oddaj cesarzowi to, co należy do niego, a wtedy zdecydujesz co chcesz dać Bogu; są to słowa skierowany do tych z was, którzy mają długi lub są komuś coś winni. Przykro mi to mówić, ale jest wielu wierzących, którzy wpędzili się w zły zwyczaj zapożyczania się.

Chcę zachęcić cię, abyś oddał cesarzowi to, co należy do niego, chyba, że usłyszysz: "W porządku, nic nie musisz już oddawać". Masz obowiązek spłaty swego zadłużenia, nawet jeśli zapożyczyłeś się 25 lat temu. Nie musiało to być pożyczone; mogło być skradzione. Powiedzmy, że skradłeś komuś coś, może masz u siebie jakąś pożyczoną książkę, która od lat leży u ciebie w domu; może to być nóż, klucz, łopata, czy coś innego, czego nie oddałeś. Zwróć to. Oddaj cesarzowi to, co należy do niego. Może niesprawiedliwie otrzymałeś pieniądze, wziąłeś coś ze swojego biura, zwróć to. Może pracowałeś w szpitalu i skradłeś leki dla swojej rodziny, albo jakiś sprzęt. Powinieneś zwrócić pieniądze. Oddaj cesarzowi to, co należy do niego. Może podróżowałeś pociągiem bez biletu, kup teraz bilet o tej samej wartości. Jeśli podróżowałeś autobusem bez biletu, zwróć pieniądze.

Wpierw musimy oddać cesarzowi to, co należy do niego. Nie załatwiłeś spraw z cesarzem, nie dawaj tego Bogu. Bóg tego nie przyjmie. Stąd, Jezus najpierw mówi o tym co należy do cesarza. To samo dotyczy rządu. Przypuśćmy, że w przeszłości oszukiwałeś w wysokości podatku dochodowego. Przelicz to i zwróć. Może wróciłeś z podróży zagranicznej, ukrywając coś przed izbą celną, aby nie płacić cła. A może, co gorsze, przekupiłeś urzędnika, by móc to przewieść. Przelicz to i zwróć. Może powiesz: "Dałem tak dużo pieniędzy temu urzędnikowi". Zapomnij o tym. Uporządkuj teraz tę sprawę. Łapówka dla urzędnika nie jest tożsama z oddaniem pieniędzy rządowi, gdyż to trafiło do jego kieszeni.

Od tego powinniśmy zacząć. Zwróć wszystkie nieuczciwie zdobyte pieniądze. Zacheusz powiedział Panu: "Jeśli na kimś coś wymusiłem, jestem gotów oddać w czwórnasób" (Łk. 19:8). Przeliczył to i powiedział: "Te pieniądze wziąłem wiele lat temu. Ci ludzie mogli je umieścić w banku i mieć odsetki. Lepiej zwrócić czterokrotnie". I wtedy pomyślał o tych wszystkich ludziach, których adresów nie znał i nie wiedział, jak ma zwrócić pieniądze. Powiedział więc: "Dam to dla biednych". Jeśli więc masz u siebie jakieś pieniądze, które należą do innych, ale nie wiesz, co się teraz z nimi dzieje, powinieneś oddać to kościołowi, albo biednym.

Nawet jeśli twój dług jest bardzo duży, nie zniechęcaj się. Zacznij od spłacania małej części tego zadłużenia, może to być nawet 10 złotych miesięcznie. Zacznij jednak to czynić. Jeśli Bóg widzi twoje szczere chęci, pobłogosławi cię od pierwszego dnia, gdy zaczniesz spłacać długi, nawet jeśli spłata całego długu potrwa 15 lat. Bóg ze swym błogosławieństwem nie czeka, aż cały dług będzie spłacony – liczą się chęci i gotowość, aby uporządkować te sprawy. Oddaj cesarzowi to, co należy do niego.

Nie ma żadnego sensu wieszanie w domu napisu: "Boże, pobłogosław ten dom", jeśli masz w nim pieniądze zdobyte w nieuczciwy sposób. List do Rzymian 13:8 głosi: "Nikomu nic winni nie bądźcie". Zacznijmy praktykować to już dzisiaj. Podejmij w tej chwili decyzję, by oddać innym to, co należy do nich.

źródło: http://www.cfcindia.com/47-give-back-what-belongs-to-others

 • Najnowsze polecane

  • 2018-01-03 15:29:27
   http://oblubienica.eu/czytelnia/biblia/przeklad link do przekładu TROCHĘ OPÓŹNIENIA W WYDANIU TEGO CENNEGO NOWEGO TESTAMENTU. WYBACZCIE, CI CO CZEKALI TAK DŁUGO! ZACHĘCAM DO ZAKUPU: 45 ZŁ. NOWY PRZEKŁAD NOWEGO TESTAMENTU. Toruński Przekład Nowego Przymierza - TPNT Przekład dosłowny. Korzystano z Tekstus Receptus. Opracowywane przez ewangelicznie wierzących ludzi, związanych z Fundacją...
  • 2018-03-21 08:54:26
   Jest to transkrypcja nagranego na taśmie magnetofonowej przesłania na temat przebudzenia na Hebrydach (na przełomie lat 40. i 50. XX w.), które Duncan Campbell wygłosił w 1968 r. link do świadectwa w pdf
  • 2018-03-14 13:28:33
   ...rzekł Pan Bóg do węża: Ponieważ to uczyniłeś, będziesz przeklęty wśród wszelkiego bydła i wszelkiego dzikiego zwierza. Na brzuchu będziesz się czołgał i proch będziesz jadł po wszystkie dni życia swego! I ustanowię nieprzyjaźń między tobą a kobietą, między twoim potomstwem a jej potomstwem; ono zdepcze ci głowę, a ty ukąsisz je w piętę. 1 Moj. 3:14-15

   materiał audio

  • 2018-03-14 12:43:57
   A różne są dary łaski, lecz Duch ten sam. I różne są posługi, lecz Pan ten sam. I różne są sposoby działania, lecz ten sam Bóg, który sprawia wszystko we wszystkich. A w każdym różnie przejawia się Duch ku wspólnemu pożytkowi. Jeden bowiem otrzymuje przez Ducha mowę mądrości, drugi przez tego samego Ducha mowę wiedzy, inny wiarę w tym samym Duchu, inny dar uzdrawiania w tym...

   materiał audio

  • 2018-02-14 15:31:29
   Sądzę więc, że w obliczu groźnego położenia dobrze jest człowiekowi pozostać takim, jakim jest. Jesteś związany z żoną? Nie szukaj rozłączenia. Nie jesteś związany z żoną? Nie szukaj żony. 1 Koryntian 7:26-27

   materiał audio

  • 2018-02-13 15:45:52
   Mąż niechaj oddaje żonie, co jej się należy, podobnie i żona mężowi. Nie żona rozporządza własnym ciałem, lecz mąż; podobnie nie mąż rozporządza własnym ciałem, lecz żona. Nie strońcie od współżycia z sobą, chyba za wspólną zgodą do pewnego czasu, aby oddać się modlitwie, a potem znowu podejmujcie współżycie, aby was szatan nie kusił z powodu niepowściągliwości waszej. 1 Koryntian 7:3-5

   materiał audio

  • 2018-02-08 12:37:59
   Małżeństwo jak i stan wolny mają swoje zalety i wyzwania. Biblia bardzo trzeźwo i szczerze prezentuje obie strony medalu.

   materiał audio

  • 2018-02-06 13:38:25
   Czy nie wiecie, że ciała wasze są członkami Chrystusowymi? Czy mam tedy wziąć członki Chrystusowe i uczynić je członkami wszetecznicy? Przenigdy! Albo czy nie wiecie, że, kto się łączy z wszetecznicą, jest z nią jednym ciałem? Albowiem, mówi Pismo, ci dwoje będą jednym ciałem. Kto zaś łączy się z Panem, jest z nim jednym duchem. Uciekajcie przed wszeteczeństwem. Wszelki grzech, jakiego człowiek się dopuszcza,...

   materiał audio