powrót

Lekcja 37 - Jezus cenił wszystkich ludzi

Chcemy przyjrzeć się słowu "miłość", którym posługuje się wielu ludzi, często nie rozumiejąc jego znaczenia. Prawdziwa miłość nie jest samolubna. Większość ludzi postrzega miłość jako samolubną pożądliwość. Chcemy rozważyć czym tak naprawdę jest miłość, przyglądając się życiu Jezusa Chrystusa, naszego Pana.

Kiedy mówimy o świętości, wielu ludzi postrzega ją jako obmierzłą, sztywną religijność, albo jako coś odpychającego, ciężkiego, czy surowego. Ale to nie jest świętość, którą pokazał Jezus. Bóg jest święty, całkowicie święty. Biblia mówi, że Bóg jest miłością. Tak więc, prawdziwa świętość to doskonała miłość. Chcę to powtórzyć - prawdziwa świętość to doskonała miłość. Jeśli przejawiasz świętość bez miłości, nie jest to świętość Jezusa Chrystusa. Jest to tzw. świętość, jaką przejawiali faryzeusze. Jest to własna sprawiedliwość. Możesz być zdyscyplinowany; płacić podatki, modlić się, czytać Biblię, oddawać dziesięcinę i czynić wiele innych rzeczy, ale duchowo być jak kościotrup.

Nie możesz przyciągnąć ludzi, jeśli jesteś kościotrupem; to nie pociąga ludzi. Gdybyś szedł ciemną ulicą i zauważył kościotrupa, który idzie w twoją stronę - sama czaszka i kości - co byś zrobił? Pobiegłbyś na spotkanie z nim, czy odwróciłbyś się i uciekł? Tacy byli faryzeusze. Ludzi uciekali od nich. Niestety, wielu chrześcijan przejawia podobną sprawiedliwość. Wielu z tych, którzy mówią: "Jesteśmy z wolnych zborów, nie jesteśmy jak ci z martwych denominacji, oddzielamy się od tego wszystkiego, jesteśmy święci", są jak kościotrupy. Ludzie uciekają od nich; są jak faryzeusze. Jezus taki nie był.

Powinniśmy być święci, potrzebujemy prawdy. Biblia mówi w Ewangelii Jana 1:14, że w Jezusie był widoczna chwała Boża, pełna łaski i prawdy. Była w tym równowaga. Czy nasze ciała potrzebują kości? Bez kości nie byłbyś w stanie ani stać na swoich nogach, ani usiąść. Upadłbyś jak meduza, która nie ma kości. Patrząc w duchowy sposób, niektórzy ludzie tacy są. Posiadanie kości nie niesie z sobą samych korzyści, gdyż nie możesz np. prześlizgnąć się poprzez bardzo wąski otwór. Meduza może prześlizgnąć się wszędzie, gdyż może się skurczyć; jest jak gąbka. Możesz przecisnąć gąbkę przez otwór w każdym kształcie i rozmiarze. My tak nie potrafimy, gdyż mamy w swoim ciele kości.

W duchowym znaczeniu, niektórzy ludzie są jak meduzy – chodzą na kompromisy. Nie mają żadnych przekonań. Nie stoją w prawdzie i świętości. Są jak ludzie bez kości. To zdecydowanie nie jest Bożą wolą. Z drugiej strony, jeśli mamy same kości, będziemy jak kościotrupy, które straszą ludzi, a oni uciekają przed nimi. Ciało człowieka jest pięknym Bożym stworzeniem. Co czyni je tak atrakcyjnym? - Kości są pokryte ciałem. Co masz na myśli, gdy mówisz, że ktoś jest przystojny, albo że jakaś dziewczyna jest ładna? Nie myślisz o samym szkielecie. Jeśli zdarłbyś całe ciało z człowieka, szkielet każdego człowiek wygląda podobnie. Ciało pokrywające kości, pięknie połączone, czyni kogoś atrakcyjnym.

A teraz odniosę to do chrześcijańskiego życia. To nie jest oczywista prawda. To właśnie łaska okrywająca prawdę czyni słowa atrakcyjnymi. To miłość i świętość. Bóg jest światłością i miłością. Te dwa atrybuty są niemożliwe do rozdzielenia. Prawdziwa świętość jest pełna miłości, a prawdziwa miłość jest doskonale czysta. W tym sensie, nie różnią się one od siebie. Niektórzy ludzie mówią, że mają wielką miłość do wszystkich, nie żyjąc w czystości i sprawiedliwości. Nie przejawiają oni Bożej miłości; to tylko nieudolny sentymentalizm. A ci którzy twierdzą, że są święci, lecz nie mają współczucia i miłości do innych, są jak faryzeusze.

Czy Jezus był jak kościotrup albo meduza? Był pełen prawdy. Oponował w pełni za Prawem Bożym, nawet zdecydowanie bardziej niż faryzeusze. Nie był jednak jak same kości; te kości były pokryte ciałem. Obrazuje to Boże stworzenie człowieka. Jest to równowaga Bożej chwały, a Duch Święty przybył nam ją przekazać. Nie możesz być kościotrupem jak ci chrześcijanie, którzy odstręczają ludzi. Bóg również nie chce, abyśmy byli rozmemłanymi meduzami, które idą na kompromisy na każdym kroku i dostosowują się do każdych warunków.

Jezus mówił prawdę, ale mówił ją w miłości. Jego słowa przejawiały autorytet, ale były również łaskawe. Gdy jest powiedziane, że Bóg jest miłością, nie oznacza to, że dokonuje tylko czynów, w których przejawia się wyłącznie troska. Czyny, w których przejawia się troska do innych, można dokonywać bez miłości w sercu. Może być to pozorne działanie, które ma zaimponować innym. Jezus nie krążył po świecie dokonując samych czynów miłości. Możemy naśladować kogoś dokonując czynów, które wyglądają jak czyny miłości, np. pomagając biednym i czyniąc dobrze, choć to nie wypływa z głębi naszego serca. Nie tak było z Jezusem. Tak jak udawane świętość i pokora, tak samo miłość może być pozorna. Jest ona wtedy jak strój, który ktoś zakłada i zdejmuje.

Jezus powiedział: "Kto wierzy we mnie, z wnętrza jego popłyną rzeki wody żywej". Z wnętrza osoby pełnej Ducha wypływa pokora, świętość i miłość. Nie tylko nasze słowa i działania, ale i myśli i postawy stają się święte i pełne miłości. W przeciwnym razie będzie to tylko dyplomacja. Kiedy coś mówimy albo robimy, nasze myśli i postawy wobec tej osoby albo grupy osób, wydzielają określony zapach naszego życia. Inni mogą to łatwo poznać. Jeśli nasze myśli i postawy wobec innych są krytyczne i samolubne, to nasze słowa i działania nieprzejawiające miłości, są uznane za bezwartościowe. Psalm 51:6 naucza (Dawid wypowiedział te słowa po swoim grzechu): "Pragniesz prawdy ukrytej na dnie duszy", "Chcesz miłości wypływającej z naszych serc". Tak postępował Jezus.

Gdy spoglądamy na życie Jezusa, widzimy co Duch Święty chce dokonać w naszym życiu. Podkreślę to jeszcze raz, jeśli kogoś kochasz, będziesz cenił tę osobę. Jezus dostrzegał ogromną wartość wszystkich ludzi, niezależnie od ich kultury, inteligencji, zaradności, mądrości i zamożności. Łatwo cenić ludzi kulturalnych, inteligentnych i bogatych. Pobożny człowiek będzie cenił wszystkich ludzi, niezależnie od tego, czy jest ktoś ubrany w garnitur i krawat, czy jest żebrakiem. Jeśli nie potrafisz cenić żebraka, jako kogoś kogo Bóg stworzył na swoje podobieństwo, nie będziesz go kochać. W Liście Jakuba 3:9, czytamy: "Wszyscy ludzie są stworzeni na obraz Boga". Jakub powiedział to w kontekście posługiwania się językiem - werset 8. Człowiek został stworzony na podobieństwo Boga.

Czy żebrak w podartych łachmanach, który jest niekulturalny i nie potrafi czytać został stworzony na Boże podobieństwo? Jeśli tak myślisz, będziesz go szanował. Jezus szanował wszystkich ludzi. Nie czynił żadnej różnicy pomiędzy biednymi i bogatymi; wykształconymi i niewykształconymi; sprawiedliwymi i grzesznikami. Cenił każdego, gdyż każdy został stworzony przez Boga. Bóg umiłował każdego człowieka i przyszedł, aby umrzeć za każdego.

Możemy sobie pomyśleć, że jeśli kochamy naszych współwyznawców w lokalnym kościele, jest to samo w sobie czymś cudownym. Zdecydowanie tak. Jezus kochał jednak wszystkich ludzi. Czy myślisz, że uzdrawiał tylko tych, którzy wierzyli w Niego, aby wyzwolił ich z grzechu? Nie, uzdrowił wielu ludzi, którzy nie chcieli od Niego niczego więcej; tak dobry był. Nie pogardzał nikim, kto był biedny, niepojętny, czy brzydki. Powiedział nawet, że cały świat nie ma takiej wartości jak jedna ludzka dusza; tak bardzo cenił ludzi.

Zauważ, jak bardzo cenisz swoje skarby, swoje akcje i udziały, dom, ziemię, konto bankowe, złote sztaby, samochód i wszystko inne co posiadasz. Dla Jezusa, jedna ludzka dusza jest więcej warta niż to wszystko. Co więcej, powiedział, że jest ona więcej warta niż cały świat. Stąd, radował się z każdego człowieka i cenił go. Patrząc na ludzi, którzy byli związani przez szatana i zwiedzeni, pragnął przywieźć ich do światła i wyzwolić ich.

Miłość Jezusa do ludzi była tak wielka, że postanowił zapłacić ostateczną cenę jaką jest śmierć, aby wyzwolić ludzi z grzechu, który ich wiązał. Z tego powodu miał prawo, aby z taką mocą głosić przeciwko grzechowi. Pewnego razu zwrócił się do faryzeuszów: "Pokolenie żmijowe". Czy i my mamy prawo tak mówić do religijnych ludzi, nawet jeśli są tak źli jak faryzeusze? Cóż, powinieneś tak do nich mówić, tylko wtedy, jeśli jesteś gotowy oddać za nich swe życie. Łatwo powiedzieć takie słowa, może to zrobić każdy głupiec. Jednak mówienie takich słów w duchu Chrystusa, to już całkiem inna sprawa. Pamiętaj, Jezus był gotowy umrzeć za nich, by mogli zostać wyzwoleni z grzechów, dlatego też miał prawo mówić tak ostre słowa. Nie mamy prawa głosić przeciwko grzechowi, jeśli nie jesteśmy gotowi uczynić wszystkiego, aby wyzwolić ludzi z ich grzechów.

Tym właśnie jest mówienie prawdy w miłości. Łatwo mówić prawdę, każdy to potrafi. Niektórzy ludzie myślą: "Jestem wielkim prorokiem, będę mówił ludziom prawdę". Jednak, aby być jak Jezus, musimy czynić to w miłości. Przyjrzyjmy się dokładniej życiu Jezusa i miłości wypływającej z Jego życia i poprośmy Ducha Świętego, aby wypełnił nasze serca tą samą miłością.

źródło: http://www.cfcindia.com/37-jesus-valued-all-people

 • Najnowsze polecane

  • 2017-10-09 08:39:48
   „I wy sami jako kamienie żywe budujcie się w dom duchowy, w kapłaństwo święte, aby składać duchowe ofiary przyjemne Bogu przez Jezusa Chrystusa”. (1 List Piotra 2:5) Serdecznie zapraszamy na kolejną  Konferencję w Toruniu Miejsce: Toruń - Zespół Szkół Nr 28, ul. Przy Skarpie 13 (Osiedle Na Skarpie) Termin: 25-26 listopad 2017  (rozpoczęcie godz. 11.00)   Pragniemy aby...
  • 2017-07-14 12:26:54
   Drodzy, będziemy mieli do rozdania 300 tys egzemplarzy Ewangelii Jana z Listem do Rzymian, łącznie w jednej publikacji; tłumaczenie - Uwspółcześniona Biblia Gdańska.  Materiały można otrzymać bezpłatnie. Jedyny koszt, to ewentualna wysyłka do was.  Możliwy będzie odbiór bezpłatnie, bezpośrednio z miejsca (miejsc) dystrybucji.    Jeśli chcecie otrzymać materiały, napiszcie do...
  • 2017-10-20 08:57:13
   (Jest to tekst przemówienia dr Trumbulla z 1911 roku, wygłoszonego na zjeździe Narodowej Konwencji Prezbiteriańskiego Braterstwa Ameryki w St. Louis w stanie Missouri. Później „The Life That Wins” zostało opublikowane jako broszura przez Sunday School Times, których wydawcą był przez pewien czas dr Trumbull. Był on jednym z założycieli America’s Keswick.*) Jest tylko jedno życie,...
  • 2017-10-15 07:00:00
   Chcemy przyjrzeć się troszkę bardziej istocie grzechu. Grzech jest dla nas bardziej niebezpieczny niż choroba ciała. Grzech sprowadził na świat chaos i zamieszanie. Najważniejszą odpowiedzią na nasze wszystkie problemy jest zbawienie z grzechu i jest to znacznie ważniejsze od uzdrowienia nas z chorób. Czy zdajesz sobie sprawę, że grzech jest poważniejszym problemem niż choroba? Załóżmy, że usłyszałeś...
  • 2017-10-08 07:00:00
   Jakiego grzechu najbardziej nienawidził Jezus? Jeżeli udałoby się nam postrzegać grzech jak chorobę, szczególnie bardzo poważną, nauczylibyśmy się nienawidzić go, nawet bardziej niż chorobę ciała. Jezus przyszedł, aby ujawnić poważne grzechy, które zrujnowały nasze życie. Zaczniemy od pierwszego rozdziału Ewangelii Mateusza – pierwszej strony pierwszej księgi Nowego Testamentu. W Ewangelii...
  • 2017-10-01 07:00:00
   W tej lekcji przyjrzymy się jak Bóg odpowiada na nasze modlitwy o potrzeby materialne i jak może nas zbawić od wszelkiego złego wpływu i każdego rodzaju zła w twoim życiu. W modlitwie, której nauczał Jezus w Ewangelii Mateusza 6:9-13, możemy dostrzec, że przede wszystkim powinniśmy stawiać Boga na pierwszym miejscu – Jego imię, królestwo i wolę. Później, możemy się skupić na naszych...
  • 2017-09-24 08:26:43
   Po raz kolejny przyjrzymy się sekretowi, dzięki któremu otrzymujemy odpowiedź na nasze modlitwy. Jeśli starannie przestudiowałeś poprzednie lekcje i nauczyłeś się od Jezusa jak należy się modlić, może to zmienić twoje życie. W poprzednim rozważaniu uczyliśmy się, aby stawiać Boga na pierwszym miejscu, zarówno w naszym życiu, jak i w naszej modlitwie. W Ewangelii Mateusza 6:9-11, Jezus wypowiedział...
  • 2017-09-21 10:42:20
   Rozważania związane z 1 Listem Pawła do Koryntian.